Tryskanie suchým ľadom je vynikajúcou voľbou pre čistenie objektov v interiéri aj exteriéri. Technológia čistenia bez vody zaisťuje, že nehrozí riziko poškodenia vlhkosťou. Okrem toho povrch zostáva okamžite suchý, takže v prípade potreby sa môže okamžite ďalej používať. Ekologické čistenie suchým ľadom nevytvára sekundárne odpady (ako napr. pieskovanie, čistenie vysokotlakou vodou). Pri čistení suchým ľadom je potreba ochrany minimálna. Nehnuteľnosť, či iné objekty nemusia byť kryté, čo šetrí náklady a výrazne urýchľuje prácu.
Čistenie suchým ľadom dokáže rýchlo a efektívne odstrániť mach, riasy, lišajníky, vinič, náter, farbu, tmel, povrchovú hrdzu a iné nečistoty.
Čistenie suchým ľadom je ekologická neabrazívna technológia vhodná na všetky povrchy – betón, dlažbu, drevo, kov, mramor, kameň, plast a i. z ktorých šetrným spôsobom odstráni vrstvu znečistenia – farbu, náter, plesne, graffiti, žuvačky, bez poškodenia čisteného povrchu. Pelety suchého ľadu sa v procese čistenia okamžite odparia (sublimujú). Preto po vyčistení nezostane žiadny sekundárny odpad; iba odstránené nečistoty, ktoré sa dajú ľahko zamiesť alebo vysať. Metóda je tak vhodná aj na čistenie historických objektov, budov, či sôch.
Tryskanie suchým ľadom v stavebníctve
Tryskanie suchým ľadom je vhodné pre mnoho rôznych aplikácií v stavebníctve - je možné ho vykonávať vonku aj vo vnútri, bez ohľadu na ročné obdobie. Je dobrou metódou napríklad pri konečnej úprave objektov, ako je odstraňovanie omietky a náterov. Tryskanie suchým ľadom je bezpečný spôsob čistenia štruktúr guľatiny, najmä preto, že neprichádza do styku s vodou. Čistenie suchým ľadom nie je založené na brúsení, ale na tepelnom šoku. Neopotrebúva povrch, ktorý sa má vyčistiť, ako tomu býva pri pieskovaní. Z tohto dôvodu je možné metódu použiť aj na čistenie citlivých povrchov, ako sú textil, sklo, elektrické zariadenia a elektrické drôty. Odstraňuje farby, lepidlo, atramenty, mastnotu, olej, pleseň, vápno, žuvačku, uretán a betón.
Prečo je čistenie suchým ľadom tak účinné? Pozrite si princíp metódy.