Porušeniu záväzkov sa podniky vyhýbajú pravidelnou údržbou svojich výrobných zariadení. Metódu čistenia volí vedenie technického oddelenia podľa rôznych faktorov:
→ povahy čisteného zariadenia a jeho využitia v prevádzke,
→ typu povrchu,
→ finančnej návratnosti.
Napr. potravinárske formy sa nesmú čistiť chemickými činidlami, formy pre lisovanie plastov zase pieskovaním. Kovové súčiastky bez antikoróznej úpravy je zakázané čistiť vysokotlakovým tryskaním vodou.
Až 5-krát rýchlejšie ako iné metódy
Rozšírenú alternatívou priemyselného čistenia v prevádzkach najrôznejších priemyslov je otryskávanie peletami suchého ľadu - tuhého oxidu uhličitého. Vyniká predovšetkým svojou rýchlosťou; čistené zariadenie nie je potrebné demontovať, stačí ho odstaviť z prevádzky. Vyhnete sa tak zháňaniu technikov kvôli obnove prevádzky strojov; najmä pri čistení vysokotlakou vodou je obnova elektrických častí veľmi problematická.
Pelety nie sú vodivé a nie je výnimkou, že sa zariadenie v prevádzkach čistí len pár sekúnd po vypnutí. Čistenie za prevádzkových teplôt (aj nad 100 ° C) nie je problém, naopak - čím väčší rozdiel teploty povrchu a peliet, tým efektívnejšie odstránenie nečistôt. Použitie suchého ľadu znižuje dobu odstávky až na pätinu času. Typickým príkladom je údržba foriem. Zatiaľ čo u konvenčného čistenia údržbári čakajú, než formy vychladnú a premiestnia sa do priestoru údržby (typicky po niekoľkých hodinách), tryskanie suchým ľadom trvá v priemere do 30 minút a vykonáva sa priamo na stroji.
Vysoká finančná návratnosť - spolu so skrátenou dobou odstávky - robí z čistenia suchým ľadom obľúbenú metódu najmä v automobilovom priemysle, kde každá sekunda zdržania znamená obrovské straty. S tryskaním rýchlo očistíte komplikované, členité povrchy a zariadenia behom pár desiatok minút zapojíte späť do výroby.
Vhodný pre nemocnice aj potravinárstvo
Podľa štúdie americkej Food Standard Agency otryskávanie zbavuje čistený povrch baktérií, plesní a ďalších choroboplodných zárodkov - vrátane listérie a salmonely. Starostlivá údržba odťahov hrá zásadnú úlohu predovšetkým v pooperačnej terapii pacientov. Infekcia, získaná z nemocničných baktérií, zabije len v štátoch Európskej únie každý rok 25 000 ľudí. Nie náhodou odporúča Úrad pre kontrolu liečiv a potravín (FDA) tryskanie suchým ľadom nemocniciam a potravinárskym prevádzkam na údržbu nástrojov a ventilácie.
Otryskávanie je stále viac populárne aj vo výrobe a spracovaní plastov a gumárenskom priemysle. Nahrádza bežné čistenie foriem organickými rozpúšťadlami. Narozdiel od acetónu, etanolu, hexánu a ďalších prchavých látok nie je suchý ľad horľavý, nezanecháva toxický odpad a nemá rakovinotvorné účinky.
Pelety suchého ľadu sa vyrábajú z tekutého CO2, ktorý vzniká ako odpadový produkt v chemickom priemysle - napr. pri produkcii vodíka alebo výrobe fosfátových zlúčenín. Dochádza k zníženiu ekologickej záťaže; oxid uhličitý nie je potrebné vyrábať napriamo spaľovaním organických zlúčenín. Pravidelné čistenie peletami suchého ľadu môže vášmu podniku pomôcť k získaniu certifikátov ISO 14020 a ISO 14024.